Весна — в когось вона асоціюється з чимось прекрасним і мріями про відпустку. Але багато людей зовсім не люблять цю прекрасну пору року. Коли цвітуть тополя, в’яз, дуб, ясен та інші дерева і рослини, їхнє життя перетворюється на суцільну муку. Яка там мрія, коли з очей постійно течуть сльози, заклало ніс і нестерпно свербить у горлі...
Найпоширенішою навесні є алергія на цвітіння дерев. У першій половині літа цвітуть злаки, у серпні — інші трави. Тому у бідолашних алергіків ще все попереду.
Найчастіше цвітіння рослин провокує розвиток алергічного риніту та кон’юнктивіту.
Алергічний риніт
Алергічний риніт — це запалення слизової оболонки порожнини носа, що характеризується одним чи більше симптомами: закладеність носа, ринорея, чхання, свербіння носоглотки.
Алергічний риніт у структурі алергічних захворювань посідає одне з перших місць і є глобальною проблемою сфери охорони здоров’я. Це зумовлено широкою розповсюдженістю недуги, адже на неї хворіє 20–40% населення. Окрім того, що хвороба несе певні загрози самому хворому — значне зниження якості життя, ймовірні ускладнення (найбільш небезпечне — зміна алергічного риніту на бронхіальну астму), вона спричиняє й відчутні економічні збитки державі.
Алергічний риніт поділяється на сезонний (пилковий) і цілорічний (побутовий, епідермальний, грибковий).
Основними алергенами, що викликають цілорічний алергічний риніт, вважаються кліщі домашнього пилу, плісняві гриби, продукти життєдіяльності тарганів, продукти життєдіяльності та вовна свійських тварин, гризунів, професійні або харчові алергени.
Кон’юнктивіт
Алергічний кон'юнктивіт — це нетипова реакція слизової оболонки очей запального характеру на дію тих чи інших подразників. Проявляється він такими симптомами як свербіж і печіння слизової оболонки внутрішніх поверхонь повік, з'являється світлобоязнь, набряк, сльозотеча.
Сезонний алергічний кон'юнктивіт викликається пилковими алергенами під час цвітіння трав, дерев, злакових. У деяких хворих він загострюється навесні (кінець квітня–травень), у інших — влітку (на початку червня — наприкінці липня), а ще в декого — у міжсезоння (в кінці липня–середині вересня), що збігається з цвітінням дерев, лугових трав і бур'янів. Алергічний кон’юнктивіт відмічають приблизно у 15% населення.
Після діагностування захворювання за допомогою шкірних алергопроб або лабораторними методами призначають лікування, ефективність якого залежить від точності виявлення алергену чи групи алергенів.
Лікування алергічного кон'юнктивіту, як і будь-якої іншої алергії, базується на трьох принципах: це усунення алергену, імунотерапія і позбавлення симптомів за допомогою лікарських засобів. Перед застосуванням препаратів проти алергії неодмінно порадьтеся з лікарем.
Повернутись